نکاتی مهم در انطباق طراحی با بهترین خروجی چاپ

-کیفیت و فرمت تصویر


ماشین‌آلات چاپی لیتوگرافی و دیجیتالی امروزی نسبت به گذشته رزولوشن بالاتری پیدا کرده‌اند. از این حرف می‌توان چنین استنباط کرد که دیگر دوره‌ی تصاویر رزولوشن پایین گذشته است. البته توجه کنید که سایز و رزولوشن (یا همان کیفیت یا وضوح تصویر) دو امر متفاوت هستند. رزولوشن بر حسب تعداد نقطه‌هایی که در هر اینچ (dpi) یک تصویر وجود دارد، محاسبه می‌شود، به‌طوری که هرچه dpi بیشتر باشد، وضوح و جزئیات بیشتری دیده می‌شود. اگر تصویری مثلا با رزولوشن dpi 96 باشد، ماشین‌آلات چاپ مدرن می‌توانند با اضافه کردن نقطه‌های سفید میان فضاها، آن تصویر را تا dpi 300 وضوح بدهند. حاصل این کار تصویری مبهم و کم‌رنگ می‌شود. هر تصویر گرافیکی که آپلود می‌کنید، باید حداقل dpi 300 داشته باشد. فرمت ذخیره‌ی تصاویر روی حافظه باید TIF یا EPS باشد. هرچند که رایج‌ترین فرمت‌های فایل‌های گرافیکی شامل JPEG، PNG و GIF است، ولی این فرمت‌های فشرده هستند. وقتی فایل‌ها برای چاپ از حالت فشرده درآورده می‌شوند، رزولوشن تصویر کم می‌شود. از طرف دیگر، فرمت TIF یا EPS به صورت فشرده نیستند ولی این جنبه منفی را دارند که معمولا فایل‌های این دو فرمت حجم بالایی دارند و برای آپلود آنها اینترنت پرسرعت نیاز دارید.

-رنگ تصویر

گاهی اوقات مشتریان طرح‌های نهایی خود را برای چاپ آپلود می‌کنند و بعد می‌ببینند که رنگ‌های محصول چاپی آنها با رنگ روی نمایشگر رایانه‌شان انطباق ندارد، چراکه اغلب نمایشگرها رنگ‌ها را در سه فاز نمایش می‌دهند: قرمز، سبز و آبی (RGB)، درحالی‌که ماشین‌آلات چاپی از سیستم چهار رنگی آبی، قرمز، زرد و مشکی (CMYK) استفاده می‌کنند. اگر تصویر را در برنامه‌ی طراحی گرافیکی خود به CMYK تبدیل کنید، انطباق رنگ دقیق‌تری در محصول نهایی چاپی خود بدست می‌آورید، اما فراموش نکنید که باز هم آنچه روی نمایشگر رایانه می‌بینید، به صورت ترکیب RGB است.  


-عکس‌ها و تصاویر اسکن‌شده


عکس‌ها و تصاویر اسکن‌شده تقریبا همیشه روی کاغذ تیره‌ تر از صفحه‌ی رایانه چاپ می‌شوند. دلیل این امر نیز به رزولوشن و چگونگی تفسیر تصاویر ماشین‌آلات چاپی برمی‌گردد. اگر می‌خواهید از عکس‌ها و تصاویر اسکن‌ شده مخصوصا عکس‌های سیاه و سفید استفاده کنید، اول آنها را 15 تا 20 درصد روشن‌تر نمایید، سپس نسخه‌ی روشن‌تر تصاویر خود را برای آپلود ذخیره کنید. این 15 تا 20 درصد روشن‌سازی تصاویر اسکن‌شده روی نمایشگر شاید خیلی بد جلوه کند، ولی روی کاغذ چاپی بهترین جلوه‌ را پیدا می‌کنند.


 

 


جهت دریافت مشاوره رایگان و سفارش طراحی از طریق تماس با شماره 09152167331 یا قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.