Site Loader
ایران ، مشهد ، بلوار هفت تیر
سلفون

مواد اولیه و کاربردهای سلفون

سلفون به کاغذی شفاف که از سلولز به دست می‌آید ؛ می‌گویند . هرچند در سال 1898 فیلم‌های سلولزی به وسیله شیمیدان‌های انگلیسی به مرحله تولید آزمایشگاهی رسیده بودند اما علامت تجاری آن در سال 1912 توسط شخصی به نام جاکوبز برندن ، شیمیدان سوئیسی ؛ شناخته شد .

او ابتدا قصد داشت از سلفون برای ساخت یک رومیزی ضد آب ، بهره بگیرد ؛ اما امروزه از آن در بسیاری از صنایع بهره گرفته می‌شود و انواع و اقسام محصولات از آن ساخته می‌شود .

در طول زمان این علامت تجاری صاحبان مختلفی به خود دیده است تا اینکه در حال حاضر این علامت تجاری به نام شرکت انگلیسی Innovia Films در جهان به ثبت رسیده است . در امریکا سلفون به عنوان یک عبارت عمومی شناخته می‌شود و به هر نوع پلاستیک شفافی که هرچند از مواد سلولزی ساخته نشده باشد ؛ اطلاق می‌شود .

تفاوت نایلون، نایلکس و سلفون

به پلاستیک‌هایی که بر پایه پلی اتیلن سبک ساخته شود ؛ نایلون می‌گویند . نرمی و لطافت از خصوصیات این محصولات هستند . کیسه‌های چاپی و تبلیغاتی ، فیلم‌های شیرینگ ، فیلم‌های بسته بندی ، نایلون‌های عریض ، فیلم‌های کاوری ، کیسه‌های مواد پتروشیمی و … از انواع محصولاتی هستند که با نایلون ساخته می‌شوند .

نایلون (فیلم) شرینک در اکثر صنایع بسته بندی روز دنیا برای وکیوم کردن استفاده می‌شود و به دما حساس بوده و در دمای 160 تا 220 درجه سانتی گراد تغییر حالت می‌دهد . تفاوت آن با نایلون استرچ در این است که به نایلون استرچ حرارتی دمیده نمی‌شود و ضخامت کمتر و شفافیت بیشتر نسبت به نایلون شرینک دارد .

به پلاستیک‌هایی که بر پایه پلی اتیلن سنگین (HDPE) ساخته شوند ؛ نایلکس می‌گویند . خشک و ضربه پذیر بودن از خصوصیات این نوع از پلاستیک‌ها هستند . کیسه‌های حمل میوه و مواد غذایی ، کیسه‌های فریزری ، سفره‌های یکبار مصرف ، دستکش‌های یکبار مصرف ، کیسه‌های زباله ، روپوش دندانپزشکی و … از انواع محصولاتی هستند که با نایلکس ساخته می‌شوند .

به پلاستیک‌هایی که بر پایه پروپیلن ساخته می‌شوند ؛ سلفون می‌گویند . این مواد پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سرد ، شکل می‌گیرند .  فیلم‌های سلفون رفتاری شکننده و مستحکم به خاطر اینکه در دمای محیط در حالت شیشه‌ای قرار دارند ؛ از خود نشان می‌دهند . آنها در دمای ذوب بالاتری نسبت به نایلون ، نایلکس ساخته شده اند و استحکام بالاتری دارند .

سلفون بسته بندی حبوبات و مواد غذایی ، خشکبار و گل‌ها ، پوشش‌های بسته بندی از نوع شفاف ، روکش‌های میز منازل و رستوران‌ها ، اتوکلاو ضایعات بیمارستانی ، پوشش کتاب‌ها و جزوات و … از انواع محصولاتی هستند که با سلفون ساخته می‌شوند .

کاربردهای سلفون

کاربرد های مختلف سلفون عبارتند از :

  • هنر : بسیاری از محصولات هنری و لوازم و التحریر را می‌توان در کیسه‌های نایلونی به خاطر شفافیت و استحکامی که دارند ؛ قرار داد .
  • بسته بندی محصولات دخانی : برای بسته بندی محصولات دخانی از نوعی سلفون‌های خاص که ضخامت پایین و شفافیت بالایی دارند ؛ استفاده می‌شود .
  • بسته بندی کادو : به خاطر شفافیت ، قابلیت رنگ بندی گوناگون و چاپ طرح‌های مختلف و دلخواه از رول‌های سلفون برای بسته بندی کادو و بسته بندی‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنند .
  • چسب‌های نواری : چسب‌های نواری بر پایه مواد PP ساخته می‌شوند . شرکت Innovia Film صاحب برند Cellophane  سلفون با تغییر حرف c به s برندSellotape را برای محصولات چسب‌های نواری خود ثبت کرده است .
  • بسته بندی کاورهای CD و DVD: برای جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و حفاظت از CD و DVD ها ، از سلفون استفاده می‌کنند .

 

Post Author: Sereisha

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *