Site Loader
ایران، مشهد، بلوار هفتم تیر

آلودگی پلاستیکی یک مشکل عمده در دنیا به حساب می‌‌آید . شرکت اندونزیایی Avani Eco کیسه‌هایی را از پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر تولید کرده است که دوستدار طبیعت است و به راحتی در طبیعت تجزیه می شوند.

برای ساخت این کیسه‌ها از cassava که یک نوع ریشه گیاهی است استفاده می‌شود . این گیاه در رژیم غذایی بسیاری از مردم امریکای لاتین و آسیا کاربرد دارد . این کیسه‌ها در واقع فقط ظاهری شبیه به پلاستیک دارند اما کاملاً تجزیه و تبدیل به کمپوست می‌شوند و در آب نیز حل می‌شوند.

سالانه حداقل 8 میلیون تن از زباله‌های پلاستیکی وارد اقیانوس‌ها می‌شوند که معادل خالی کردن کامیونی پر از زباله در هر دقیقه است . تجمع پلاستیک‌ها در اقیانوس‌ها زندگی دریایی و پرندگان را با خطر مواجه کرده است .

ذرات ریز شده پلاستیک‌ها نیز می‌توانند وارد زنجیره غذایی شوند . در حال حاضر برای این مشکل تنها از روش بازیافت استفاده می‌شود که فقط 14 درصد از پلاستیک‌هایی که برای بسته‌بندی استفاده می‌شوند وارد این فرآیند می‌شوند . گردش مالی موجود در صنعت پلاستیک‌های بسته‌بندی سالانه بین 80 تا 120 میلیارد دلار است.

ایده اصلی برای رفع مشکل پلاستیک ها ایجاد چرخه‌ی مستقیمی از آن‌ها است یعنی بعد از استفاده و دور ریخته شدن ، قابلیت استفاده مجدد داشته باشند ؛ که برای دست‌یابی به این هدف دو مسیر قابل طراحی است :

1- تغییر در طراحی پلاستیک‌های بسته‌بندی .

2- یافتن موادی که بتوان جایگزین پلاستیک‌ها کرد .

  

به تازگی یک نوع پلاستیک بسته‌بندی ارائه شده است که در واقع فقط ظاهری شبیه به پلاستیک دارد . برای ساخت آن از مواد جنگل و محصولات کشاورزی استفاده شده است .

از این محصولات می‌توان برای بسته بندی غلات صبحانه ، مغزها و پنیر استفاده کرد . این ایده می‌تواند برای 15 درصد از بسته‌بندی‌های محصولات به کار گرفته شود.

یکی دیگر از ایده‌های مطرح شده برای حل مشکل تجمع پلاستیک‌ها ، استفاده از یک نوع جلبک دریایی برای تولید پوشش‌های غذایی است که به راحتی در آب حل می‌شود و به عنوان کود زیستی نیز می‌تواند مصرف شود زیرا دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

با وجود این ایده‌های مفید و کارآمد اما داشنمندان به تنهایی نمی‌توانند مشکل پلاستیک‌ها را حل کنند و کمک سیاست‌گذاران ، سرمایه‌داران و انواع کسب‌و‌کارها لازم است تا بتوان چرخه اقتصادی پلاستیک‌ها را تغییر داد .در کشور عزیزمان ایران ، جهت تجزیه پذیر کردن انواع محصولات نایلونی از مواد زیر استفاده می شود :
پلی اتیلنی ، پلی پروپیلنی و پلی استایرنی

– میزان مصرف :
                        یک تا دو درصد

– ویژگیها :
                       حفظ مقاومت فیزیکی ، مکانیکی ، کششی و فشاری
                       تغییر بسیار اندک در قیمت تمام شده ( کاملا بصرفه )
                       صددرصد رقابتی و ارزانتر از نمونه های وارداتی
                       تجزیه پلیمر طی 6 ماه الی 2 سال به کود آلی ، آب و دی اکسید کربنی که نهایتا در چرخه فنوسنتز به اکسیژن تبدیل می گردد .

Post Author: Sereisha

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *