Site Loader
ایران، مشهد، بلوار هفتم تیر

گروه تولیدی نایلون و سلفون سریشا تولیدکننده برتر در حوزه پلاستیک

در این مقاله می خوانید:

 • مقدمه
 • تاریخچه تولید پلاستیک تجدید پذیر
 • فیلم نحوه تولید پلاستیک تجدید پذیر
 • ایده های رفع مشکل پلاستیک در محیط زیست
 • جهت تجزیه پذیری پلاستیک در پروسه تولید آن از چه موادی باید استفاده نمود؟
 • ویژگی های یک پلاستیک تجزیه پذیر
 • تماس با کارشناسان واحد فروش و مشاورین سریشا

مقدمه:

یکی از مواد مصنوعی که تولید آن در انواع و کاربردهای مختلف روز به روز در حال افزایش است، پلاستیک و ترکیبات پلاستیکی است. گرچه بسته بندی پلاستیکی با قیمت نازل امکان حفاظت از محصولات مختلف خصوصاً مواد غذایی را فراهم می کند ولی متاسفانه معضل بزرگ زیست محیطی حاصل از آن گریبان گیر بشریت شده است. اکثر پلاستیک های معمول در بازار از فرآورده های نفتی و زغالسنگ تولید شده و غیرقابل بازگشت به محیط هستند و تجزیه آنها چند صدسال طول می کشد. برای رفع این مشکل، تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر از منابع تجدید شونده مثل زیرسازواره ها و گیاهان می باشند.

تولید پلاستیک های خوراکی که هم اکنون دنیا به سمت تولید و استفاده از پلاستیک های زیست تخریب پذیر یا بیوپلاستیک و خوراکی پیش می رود بسیار ضروری است. بنابراین واژه زیست تخریب پذیر (BiODEGRADABLE) به معنی موادی است که به سادگی توسط موجودات زنده به زیر واحدهای سازنده ی خود تجزیه شده و بنابراین در محیط باقی نماند. پلاستیک ها، پلیمرهایی هستند که از سنتز مواد اولیه به نام مونومر تهیه می شوند. مونومرها مواد سمی و برای سلامت انسان مضر هستند. در حالی که پلیمرها خنثی هستند و خطری برای سلامتی انسان ندارند، ا ما اشکال کار اینجاست که معمولاً در فرایند تهیه پلیمر مقداری مونومر باقی می ماند. استفاده از ظروف پلی استایرن برای مواد غذایی گرم و داغ از نظر بهداشتی به هیچ عنوان مناسب نیست. چون ظروف پلی استایرنی فوم و غیرفوم همیشه مقداری استایرن آزاد در ترکیبات پلیمری خود دارند که فوق العاده سرطان زاست. زمانی که ظروف پلی استایرن با مواد غذایی گرم و داغ و به ویژه چرب تماس پیدا می کنند، استایرن آزاد آن وارد ماده غذایی می شود و افرادی که به طور مستمر از غذاهای درون این ظروف استفاده می کنند، دچار بیماری های خطرناکی از جمله سرطان می شوند.

 

 

 

پلاستیک تجزیه پذیر

تاریخچه تولید پلاستیک تجدید پذیر یا بیو پلاستیک

1862– Alexander parkes اولین پلاستیک ساخته دست بشر را از ترکیبات سلولزی با نام parkesine تولید کرد. اساس این پلاستیک‌ها از مواد طبیعی بودند.

1897– Galalith به‌وسیله یک مخترع آلمانی تولید شد. این ترکیب یک نوع پلاستیک زیست‌تجزیه‌پذیر است که از کازئین شیر برای تولید آن استفاده شده است. این ترکیب به علت عدم شکل‌پذیری مناسب، کاربردهای تجاری محدودی داشت.

1907– Branden berger محصولی به نام سلفون را تولید کرد. این ساختار شامل صفحات شفافی بود که در ساخت آن از چوب، کتان، یا سلولز شاه‌دانه استفاده شده بود. Cellaphone یک برند تجاری شناخته شده است.

و …

2018– project effective با هدف جایگزینی نایلون با نایلون زیستی آغاز شد.

2018– تولید نمونه‌ی اولیه از خودرویی که تماماً از پلاستیک‌های زیستی یا اصطلاحا بیوپلاستیک تولید شده است.

2018– اولین نوع از بسته‌بندی‌های تولید شده از میوه‌ها ایجاد شد.

به عنوان مثال یک شرکت اندونزیایی Avani Eco کیسه‌هایی را از پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر تولید کرده است که دوستدار طبیعت است و به راحتی در طبیعت تجزیه می شوند.

برای ساخت این کیسه‌ها از cassava که یک نوع ریشه گیاهی است استفاده می‌شود . این گیاه در رژیم غذایی بسیاری از مردم امریکای لاتین و آسیا کاربرد دارد . این کیسه‌ها در واقع فقط ظاهری شبیه به پلاستیک دارند اما کاملاً تجزیه و تبدیل به کمپوست می‌شوند و در آب نیز حل می‌شوند.

 

ایده اصلی برای رفع مشکل پلاستیک در طبیعت چیست؟

سالانه حداقل 8 میلیون تن از زباله‌های پلاستیکی وارد اقیانوس‌ها می‌شوند که معادل خالی کردن کامیونی پر از زباله در هر دقیقه است . تجمع پلاستیک‌ها در اقیانوس‌ها زندگی دریایی و پرندگان را با خطر مواجه کرده است .

ذرات ریز شده پلاستیک‌ها نیز می‌توانند وارد زنجیره غذایی شوند . در حال حاضر برای این مشکل تنها از روش بازیافت استفاده می‌شود که فقط 14 درصد از پلاستیک‌هایی که برای بسته‌بندی استفاده می‌شوند وارد این فرآیند می‌شوند . گردش مالی موجود در صنعت پلاستیک‌های بسته‌بندی سالانه بین 80 تا 120 میلیارد دلار است.

ایده اصلی برای رفع مشکل پلاستیک ها ایجاد چرخه‌ی مستقیمی از آن‌ها است یعنی بعد از استفاده و دور ریخته شدن ، قابلیت استفاده مجدد داشته باشند ؛ که برای دست‌یابی به این هدف دو مسیر قابل طراحی است :

1- تغییر در طراحی پلاستیک‌های بسته‌بندی .

2- یافتن موادی که بتوان جایگزین پلاستیک‌ها کرد .

 

به تازگی یک نوع پلاستیک بسته‌بندی ارائه شده است که در واقع فقط ظاهری شبیه به پلاستیک دارد . برای ساخت آن از مواد جنگل و محصولات کشاورزی استفاده شده است .

از این محصولات می‌توان برای بسته بندی غلات صبحانه ، مغزها و پنیر استفاده کرد . این ایده می‌تواند برای 15 درصد از بسته‌بندی‌های محصولات به کار گرفته شود.

یکی دیگر از ایده‌های مطرح شده برای حل مشکل تجمع پلاستیک‌ها ، استفاده از یک نوع جلبک دریایی برای تولید پوشش‌های غذایی است که به راحتی در آب حل می‌شود و به عنوان کود زیستی نیز می‌تواند مصرف شود زیرا دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

با وجود این ایده‌های مفید و کارآمد اما داشنمندان به تنهایی نمی‌توانند مشکل پلاستیک‌ها را حل کنند و کمک سیاست‌گذاران ، سرمایه‌داران و انواع کسب‌و‌کارها لازم است تا بتوان چرخه اقتصادی پلاستیک‌ها را تغییر داد .

پلاستیک تجدید پذیر

جهت تجزیه پذیری پلاستیک در پروسه تولید آن از چه موادی باید استفاده نمود؟

در کشور عزیزمان ایران ، جهت تجزیه پذیر کردن انواع محصولات نایلونی از مواد زیر استفاده می شود :
پلی اتیلنی ، پلی پروپیلنی و پلی استایرنی

باید گفت که میزان مصرف این مواد در پروسه تولید پلاستیک یک تا دو درصد میباشد.

                

ویژگیهای پلاستیک تجزیه پذیر شرکت سریشا:

 • حفظ مقاومت فیزیکی ، مکانیکی ، کششی و فشاری
 • تغییر بسیار اندک در قیمت تمام شده ( کاملا بصرفه )
 • صد درصد رقابتی و ارزانتر از نمونه های وارداتی
 • تجزیه پلیمر طی 6 ماه الی 2 سال به کود آلی ، آب و دی اکسید کربنی که نهایتا در چرخه فتوسنتز به اکسیژن تبدیل می گردد .
پلاستیک تجدید پذیر

در زیر یکی از محصولات شرکت نایلون وسلفون سریشا در زمینه بیو پلاستیک معرفی شده است . محصول فوق نایلکس زرد رنگ دسته رکابی تجدیدپذیر است این محصول محل پانچ دارد که با دو رنگ چاپ به مشتری عرضه گردیده است. و قابلیت تجدید پذیری آن یکی از مهمترین مزایای آن به شمار می آید.

نایلکس تجدیدپذیر باقلوا لذیذ

نظر خود را در مورد این مقاله به ما اطلاع دهید.
[کل: 11 میانگین: 4.9]

Post Author: Sereisha

شرکت پلاستیک و سلفون سریشا با چندین سال سابقه تولید انواع نایلون و نایلون های شرینک و سلفون در خراسان رضوی، مفتخر است محصول با کیفیت بالا متناسب با سلیقه ایرانی را با حداقل قیمت منصفانه به دلیل عرضه مستقیم از کارخانه به دست مصرف کنندگان عزیز برساند.

One Reply to “پلاستیک تجدید پذیر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *