Site Loader
ایران، مشهد، بلوار هفتم تیر
انواع دوخت نایلون

سریشا تولید و صادر کننده انواع نایلون با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت در مشهد

آنچه در مقاله پیش رو با عنوان انواع دوخت نایلون ارائه گردیده است:

 • مقدمه: نایلون چیست ؟

 • نایلکس چیست؟

 • تفاوت های نایلون با نایلکس از نظر مواد اولیه تشکیل شده و ظاهر

 • نحوه دوخت نایلونها و محصولات پلاستیک

 • ذکر انواع دوخت شامل :

 • 1- بغل دوخت

 • 2- ته دوخت 

 • 3- دوخت طولی

 • 4- دوخت لبه برگردان

 • 5- دو دوخت

 • معرفی دو دوخت مهم و پرکابرد در نایلون و نایلکس شامل ته دوخت و بغل دوخت

 • تماس با کارشناسان واحد فروش و مشاوره سریشا

 

 

نحوه دوخت نایلون ها : لازم است که ابتدا شرح مختصری در مورد نایلون بدهیم سپس در ادامه به انواع دوخت خواهیم پرداخت.

 

مقدمه :

نایلون چیست؟

نایلون (Nylon): اصطلاح نایلون در صنعت روز دنیا و در بازار ایران معانی متفاوتی دارد. در بازار ایران نایلون، فیلم های دمشی بر پایۀ پلی اتیلن است که از ترکیب پلی اتیلن گرید سبک خطی و گرید سبک فیلم تولید شده اند. نرمی و چقرمگی از خواص مکانیکی مناسب در این پلیمرها است که موجب تقاضای زیادی از طرف بازار مصرفی کشور شده است. مهم ترین کاربرد نایلون ها در ساخت فیلم های جمع شونده (shrink) و بسته بندی، کیسه های تبلیغاتی و مواد پتروشیمی و نایلون های عریض است.
در صنعت روز دنیا، نایلون به دسته ای از پلیمرها با ساختار پلی آمیدی گفته می شود. نایلون اولین الیاف مصنوعی سنتزی بوده و از مهم ترین و پرکاربردترین اعضای این خانواده در صنعت می توان نایلون ۶ و نایلون ۶.۶ را نام برد.

نایلکس چیست؟

نایلکس (Naylks): در صورت نیاز به فیلم های پلی اتیلنی با ضخامت های پایین و کاربردهای ویژه، بهترین گزینه پلی اتیلن سنگین است. این فیلم های خشک، ضربه پذیر و نازک، فیلم نایلکس نامیده می شوند. نایلکس ها نسبت به نایلون ها، ضخامت کمتر، شکنندگی بالاتر و شفافیت کمتری دارند و برخی خواص ویژۀ آن ها مانند نفوذ پذیری کم تر (نسبت به دیگر پلی اتیلن ها)، توانایی تولید فیلم بسیار نازک، استحکام بالا، تعداد در کیلوگرم بیشتر و مواد افزودنی کمتر باعث تقاضای بالای آن در بازار مصرفی کشور شده است. با افزودن مقداری پلی اتیلن سبک به پلیمر پایه، کشش پذیری و دوخت آن ها نیز بهبود می یابد. نایلکس ها در ساخت کیسه های فریزری و زباله، دستکش و سفره های یکبار مصرف و کیسه های حمل میوه و موادغذایی به کار می روند.

نایلون از مواد شیمیایی محکم و مقاومی تشکیل شده است و همچنین انعطاف پذیری بالایی دارد. نایلون شفاف و براق است و جنس نرمی دارد. نایلون از ترکیب های شیمیایی اسید ادیپیک و هگزامتیلن دی آمین تشکیل شده است. اسید ادیپیک از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است.

 

 

تفاوت نایلون و نایلکس از نظر ظاهر و مواد اولیه تشکیل شده:

در تولید نایلون و نایلکس از نظر مواد اولیه استفاده شده برای نایلون از پلی اتیلن های سبک استفاده میشود و در نایلکس از پلی اتیلن های سنگین ، اما اگر بخواهیم از نظر محصول نهایی تفاوت میان این دو را بررسی کنیم . در اینجا یک مثال عامیانه برای تفاوت این دو بیان می کنیم که راحت تر قابل درک باشد ، پلاستیک هایی که نرم هستند و وقتی مچاله میکنیم کمتر صدا میدهند نایلون هستند ، و آنهایی که بعد از مچاله شدن صدا میدهند ( به اصطلاح خش خش میکنند ) نایلکس هستند . همچنین نایلون حالت کششی دارد یعنی اگر یک محصول که مواد نایلونی در آن استفاده شده است را پاره کنیم ، محل پارگی به صورت کش آمدن در مقابل پارگی مقاومت نشان میدهد ولی در نایلکس محل پارگی به سادگی ادامه پیدا میکند و به صورت یک خط تا انتهای محصول  انتقال می یابد .

هرچند که باید توجه داشته باشیم که سلفون ها هم معمولا صدای خش خش را دارند ولی با این تفاوت که نسبت به نایلکس مقاومت بیشتری دارند .

نایلکس از سطحی مات برخوردار است و هیچگونه انعکاس نوری در آن اتفاق نمی افتد ، ولی سطح نایلون براق است و آفتاب را منعکس میکند .

ضخامت نایلکس در هنگام تولید متغیر خواهد بود ، در صورتیکه نایلون را نمیتوان به همین راحتی به صورت نازک تولید نمود .

هردو از قابلیت چاپ برخوردار هستند و میتوان بر روی هر دوی آنها از چاپ فلکسو و یا سیلک استفاده نمود ، پس حتما به این تفاوت توجه داشته باشید .

نایلکس در ضخامت های پایین تولید شود لذا نمی تواند وزن زیادی را تحمل کند و وزن بالا باعث پارگی آن میشود اما جنس نرم نایلون باعث شده که صدای کمتری تولید کند و کمتر مات بودن آن باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود از همین رو در فروشگاه های پوشاک و این دسته از مشاغل مشاهده می شود که از نایلون استفاده می کنند. مثلا نایلون شفاف یا نایلون رنگی چاپ دار. همانطور که می دانید نایلون ها در سایزها و اندازه های گوناگونی تولید می شوند و در بازار عرضه می گردند. برای هر کدام از این نایلون ها دستگاه مختلفی ساخته شده است که هرکدام باید دوخت مناسبی داشته باشد. نایلون ها در انواع مختلفی هستند و جنس آن ها بسیار خوب می باشد که در مقابل پوسیدگی، فرسودگی و حتی انواع روغن ها مقاوم می باشد.

 

نحوه دوخت نایلونها و محصولات پلاستیک

 

نایلون ها و کیسه های نایلونی و پلاستیکی  زندگی روزمره ما را دگرگون کرده اند. استفاده از آن ها به شدت در حال افزایش است. نایلون برای بسته بندی محصولات و حمل راحت تر کالاهای سبک بسیار مناسب هست. لذا استفاده از پلاستیک و ساک های دستی و محصولاتی به این شکل باعث شده است که نیاز به سیستم ها و دستگاه های دوخت نایلون به وجود آید. این دستگاه ها قادر هستند که این محصولات را  با انواع روش های دوخت مختلف بدوزند و آماده استفاده کنند. خدمات دوخت باید با کیفیت بالا و در انواع دوخت های بغل دوخت ، ته دوخت ، دوخت طولی ، دوخت لبه برگردان و دو دوخت انجام شود. انواع دستگاه های دوخت شامل دستگاه های پدالی آلومینیومی ، پدالی برنجی ، دوخت پرتابل ، دوخت مگنتی ، سیل کیسه ای پنوماتیک ، دوخت رومیزی و … می باشند. در ادامه به معرفی برخی از انواع روش های دوخت نایلون می پردازیم:

 

انواع دوخت ها:

 • بغل دوخت
 • ته دوخت
 • دوخت طولی
 • دوخت لبه برگردان
 • دو دوخت

 

 

انواع دوخت نایلون

معرفی دو دوخت مهم و پرکابرد در نایلون و نایلکس

 

1-بغل دوخت نایلون

استفاده از روش های مختلف دوخت مانند بغل دوخت نایلون و یا سایر روش ها با  کمک دستگاه ها پیشرفته امروزه کار آسانی است. بسته بندی انواع محصولات مختلف نیاز به ساک ها و محصولات مختلف نایلونی دارد که باید به خوبی دوخته شده باشند. انواع و اقسام دستگاه بغل دوخت نایلون وجود دارد که می تواند با بهترین کیفیت محصولات مختلف نایلونی مانند ساک های دستی و … را با دقت بالایی دوخت بزند.

دستگاه بغل دوخت نایلون در انواع مختلفی هستند و کار آن ها دوخت نایلون می باشد. هرکدام از این دستگاه ها برای نایلون های مختلف ساخته شده است و کار به خصوص خود را انجام می دهد. بغل دوخت نایلون یکی از روش های پیشرفته دوخت است و با دستگاه های به روز انجام می شود; انواع مختلفی از محصولات نیاز دارند که دوخت آن ها شکیل تر باشد. لذا انواع مختلفی از بغل دوخت نایلون موجود است که می تواند با کیفیت بالایی این محصولات را بدوزد و با کیفیت بالایی تحویل شما داده شود.

 

 

نایلکس بغل کاست

 

2- ته دوخت نایلون

این روش دوخت نیز یکی دیگر از روش های دوخت نایلون است که بنا به درخواست مشتری و برای محصولات نایلونی خاصی با کارایی ویژه انجام می شود. در این روش نیز می توان با استفاده از سیستم ها و دستگاه های پیشرفته عمل دوخت را به آسانی انجام داد..

نایلون ته دوخت

نظر خود را در مورد این مقاله به ما اطلاع دهید.
[کل: 11 میانگین: 4.9]

Post Author: معصومه منتظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *